brown wooden ladder on brown wooden bookshelf

Porażka to tylko początek. Jak „Nowa psychologia sukcesu” zmienia podejście do życia.

Opublikowano

przez

Ostatnia aktualizacja

Linki znajdujące się w poniższym artykule prowadzą do mojej Księgarni Bez Bzdur, która powstała z pasji do jakościowej edukacji.

Znam się na biznesie i wiem jak on działa. Książki są drogie, ale jednocześnie w ich przygotowaniu, dystrybucji i sprzedaży bierze udział tyle podmiotów, że końcowe marże księgarni są naprawdę niewielkie (szczególnie w sklepach internetowych).

Dlatego, żeby biznes się kręcił (niekoniecznie opłacał, czasem chodzi o utrzymanie płynności finansowej), duże księgarnie muszą a) konkurować między sobą ceną plus b) muszą sprzedać jak najwięcej sztuk książek.

Co to oznacza dla Ciebie? To, że w wyniku działań marketingowych, wydajesz w księgarni 100-200 złotych na kilka książek, z czego warte przeczytania są może jedna lub dwie. Plus do tego tracisz czas na czytanie tych złych.

Stwierdzenie, że książki są drogie nabiera nowego znaczenia…

Teraz już wiesz, że te złe kosztują Cię nie tylko pieniądze, ale i czas! Czas, który może być czasem zmarnowanym, ale też wykorzystanym najlepiej jak się dało – ale to pod warunkiem, że wybierzesz dobre książki.

I tu wchodzi (cała na biało i zielono) księgarnia bezbzdur.pl. Sprzedajemy tylko świetne książki!

Porażka jest częścią nauki. Nie ma postępu bez porażek. Wszyscy popełniamy błędy. Otrzep się i działaj dalej.

Łatwo powiedzieć… Przynajmniej niektórym.

Czemu jedni są autorami tych stwierdzeń a inni adresatami? Czemu jedni żyją według tych zasad i nie przejmują się aż tak bardzo porażkami a innych porażka paraliżuje?

I wreszcie! Jak sprawić, by strach przed porażką nie blokował nas tak bardzo przed działaniem?

Dużo trudnych pytań, które potencjalnie mogłyby być tematem na niejeden ebook coachingowego „eksperta”. Ale po co sięgać po takie źródło, skoro można znaleźć odpowiedzi u uznanej badaczki i autorki!

Nowa psychologia sukcesu – Carol Dweck

To jedna z tych książek, których tytuł może lekko odstraszać. Nowa psychologia sukcesu? Dla mnie wybrzmiewa on trochę jak zapowiedź coachingowego bełkotu. Ale nic bardziej mylnego!

Tytuł oryginału to: „Mindset: The New Psychology of Success” i to właśnie „Mindset” jest w niej kluczowym tematem.

Znowu – mindset, mindset, mindset – słowo wrzucane w Polskiej popkulturze do coachingowego worka.

Z tym tytułem nic dziwnego, że polskie wydanie tej książki ma lekko zaniżoną oceną 7,1/10 (wg. portalu Lubimy Czytać), podczas gdy wydanie anglojęzyczne, na tym samym portalu, ma ocenę 7,6/10. Dla porównania ocena angielskiego wydania na Amazon.com to 4,6/5 oraz 4,1/5 na Goodreads.

Czy sięgnęłabym po tę książkę, gdybym zobaczyła jej polską wersję? Niekoniecznie. I wiele bym straciła!

Dziś spokojnie mogę powiedzieć, że „Nowa psychologia sukcesu” to jedna z najważniejszych książek jakie przeczytałam w życiu i myślę, że gdybym przeczytała ją wcześniej, wiele rzeczy w moim życiu mogłoby potoczyć się inaczej.

Growth mindset. O co chodzi?

Edukując się, w pierwszej kolejności korzystam ze źródeł anglojęzycznych, bo jest ich po prostu więcej i przeważnie są to źródła pierwotne.

Tak natrafiłam na koncepcję „growth mindset”, która wydała mi się kluczowa dla osób przedsiębiorczych. Dała mi nadzieję, na znalezienie odpowiedzi na pytanie: czemu i jak sposób myślenia (mindset) może ułatwiać bądź utrudniać przedsiębiorcze działania? Czemu jedni wydają się być urodzonymi przedsiębiorcami, a inni toczą ze sobą nieustanną walkę o biznesowe sukcesy?

Carol Dweck to amerykańska psycholog i profesor psychologii na Uniwersytecie Stanforda. Jest najbardziej znana z badań nad motywacją i sposobem myślenia.

W książce „Nowa psychologia sukcesu” przedstawia efekty swoich badań, w których rozróżnia dwa podstawowe nastawienia (mindsets) mające wpływ na nasze osiągnięcia:

Nastawienie stałe (fixed mindset) – Osoby z tym nastawieniem wierzą, że ich zdolności są niezmienne. Często unikają wyzwań, ponieważ ewentualna porażka świadczy (ich zdaniem) o nich.

Nastawienie wzrostowe (growth mindset) – Osoby z tym nastawieniem wierzą, że ich zdolności mogą być rozwijane poprzez naukę i wysiłek. Są bardziej otwarte na wyzwania, traktują porażki jako okazję do nauki i uważają, że wysiłek jest drogą do sukcesu.

Oto definicja „growth mindset” prosto od Carol Dweck:

„Growth mindset is based on the belief that your basic qualities are things you can cultivate through your efforts, your strategies, and help from others.”1Dweck, Carol. Mindset: The New Psychology Of Success. Ballantine Books, 2016.

Oto moje tłumaczenie (nie jest dosłowne, ale w moim odczuciu, oddaje sens definicji:

Growth mindset bazuje na przekonaniu, że twoje podstawowe cechy mogą być przez Ciebie kultywowane (wzmacniane, ulepszane) przez wysiłek jaki w nie wkładasz, odpowiednie strategie i wsparcie od innych.

Dweck udowodniła w swoich badaniach, że nastawienie ma kluczowe znaczenie w sposobie, w jaki ludzie podchodzą do trudności i wyzwań w życiu.2Dweck, Carol S.; LEGGETT, Ellen L. A social-cognitive approach to motivation and personality. Psychological review, 1988, 95.2: 256.

Dużo łatwiej się robi „biznesy”, gdy masz growth mindset.

Porażka potrafi przerazić. Porażka w biznesie potrafi przerazić x 100.

Porażka to coś czego boicie (boimy!) się w naszych przedsiębiorczych działaniach najbardziej. Niestety jest ona wpisana w jakiekolwiek biznesowe działania.

Łatwo powiedzieć, że musimy się z porażką oswoić i po prostu działać dalej. Mało kto mówi jednak, jak to zrobić… I tu wkracza „Nowa psychologia sukcesu”!

Gorąco wam polecam tę książkę, ponieważ nie tylko mówi jak mamy „lepiej żyć”, ale przede wszystkim pokazuje jak do tego dojść. Na przykładach i ze szczegółami pokazuje jak wdrożyć growth mindset w życiu codziennym.

Podoba mi się w tej książce nie tylko niezwykle praktyczna dla osób przedsiębiorczych koncepcja, ale i to, że nie narzuca ona niemożliwych do zrealizowania celów. W trakcie lektury godzi nas z tym, że pewnie nie uda się „wskoczyć” w growth mindset z dnia na dzień. Jednocześnie daje nadzieję, że jest to w zakresie możliwości czytelnika i pokazuje jak przejść przez proces zmiany mindsetu na bardziej wspierający.

„Nowa psychologia sukcesu” nie stawia przed czytelnikiem nierealnych wymagań, wręcz jest w niej napisane, że każdemu czasem włącza się fixed mindset – autorce (i książki, i tego wpisu :)) również.

Bardzo chętnie napisałabym dla Was coś więcej o koncepcji growth mindset, ale po lekturze książki, badań naukowych i wielu artykułów na ten temat, uważam, że żeby dobrze zrozumieć i przyswoić sobie koncepcję growth mindset trzeba po prostu przeczytać tę książkę.

Ważne są niuanse, ważne są Twoje przemyślenia w trakcie lektury, ważny jest czas, kiedy ją trawisz – kiedy pomiędzy sesjami z lekturą, obserwujesz świat z nowej perspektywy i wyciągasz z tego wnioski.

Książkę te polecam wszystkim. Dosłownie wszystkim. Bo sama motywacyjna gadka o uczeniu się na błędach nie wystarczy.

Źródła

  • 1
    Dweck, Carol. Mindset: The New Psychology Of Success. Ballantine Books, 2016.
  • 2
    Dweck, Carol S.; LEGGETT, Ellen L. A social-cognitive approach to motivation and personality. Psychological review, 1988, 95.2: 256.