3 rzeczy, o których musisz pamiętać startując z własnym biznesem

3 rzeczy, o których musisz pamiętać startując z własnym biznesem

Opublikowano

przez

Ostatnia aktualizacja

Lata doświadczenia w pracy z aspirującymi przedsiębiorcami pokazały mi, że przy startowaniu z własnym biznesem, pewne tematy poruszają Was mocniej, a inne mniej.

Przykładowo, wizja spotkania z urzędnikiem ze skarbówki, tak rozpala emocje początkujących przedsiębiorców, że zajmują się formalnościami stanowczo zbyt intensywnie (to moja subiektywna opinia, ale zauważcie, że formalności to jednocześnie rzecz, którą najłatwiej jest oddelegować…).

Podobnie ma się sprawa ze sprzedażą i ofertą. Stanowczo zbyt często widzę, jak zaczynając przygodę z własnym biznesem zatracacie się w intensywnych działaniach marketingowych i pozyskiwaniu klientów, nie zauważając, że Wasz biznes nie jest jeszcze na nich gotowy. Często brakuje w nim podstawowej struktury np. modelu biznesowego, zasad operacyjnych, obsługi klienta i… długo by wymieniać.

W tym artykule zbieram mój subiektywny wybór trzech rzeczy, o musisz pamiętać przy starcie z własnym biznesem (a które są często pomijane, bo jednak emocjonują mniej niż wspomniany wcześniej horror ze skarbówką :)).

3 rzeczy, o których musisz pamiętać startując z własnym biznesem

Wartości – Twoje i Twojego biznesu

Prawda jest taka, że lista rzeczy o których musisz pamiętać przy starcie z własnym biznesem jest bardzo bardzo bardzo długa. I trudno jest wybrać tylko trzy rzeczy z tej listy. Nie mam jednak wątpliwości, że wartości (a w zasadzie refleksja nad nimi i spisanie ich) powinny się, na tej krótkiej liście, znaleźć.

Wartości Twojego biznesu, a wartości jakie Ty wyznajesz to są dwie osobne sprawy, ale…

…dużo łatwiej będzie Ci planować biznes, jeżeli będziesz wiedzieć jakimi wartościami w życiu kierujesz się TY!

Co jest dla ciebie ważne? Jakie są Twoje priorytety?

Na co na pewno się nie będziesz godzić? Gdzie są Twoje granice?

Poniżej podam Wam tylko kilka powodów, dlaczego poświęcenie chwili nad zastanowienie się nad osobistymi i biznesowymi wartościami, to dobra decyzja. Jeśli jednak nie chcesz wierzyć mi na słowo i wolisz się upewnić, że tak jest, zrób małe ćwiczenie!


Znajdź wolne 10 minut i zastanów się jakie są Twoje wartości i jakie mogą być wartości Twojego biznesu, a potem poświęć kolejne 10 minut na zastanowienie się jak mogą one wpłynąć na Twój biznes. Po tym czasie… pewnie już wiesz co mam na myśli 🙂


Wartości ułatwiają podejmowanie decyzji.

Wartości, zarówno Twoje osobiste, jak i te, które dotyczą Twojego biznesu, odgrywają kluczową rolę w codziennych decyzjach, jakie podejmujesz. Służą one za kompas, który pomaga ocenić, czy dana decyzja prowadzi biznes w dobrym kierunku.

Wartości trzymają zespół razem.

Zauważ, że zespół i to jak funkcjonuje jest warunkiem skalowania. Kiedy wszyscy członkowie zespołu podzielają te same wartości, łatwiej jest o lepszą współpracę i efektywność.

PS. Wartości w tym scenariuszu muszą być komunikowane!

PS. Jeśli nie masz zespołu i myślisz o biznesie jednoosobowym patrz punkt kolejny…

Realizowanie wartości wpływa na Twoją motywację.

Realizowanie wartości, które są dla Ciebie ważne, ma również ogromny wpływ na Twoją motywację i zaangażowanie. Działanie w zgodzie z własnymi przekonaniami sprawia, że praca staje się bardziej satysfakcjonująca, co z kolei napędza Cię do dalszego rozwoju i osiągania sukcesów.

Jak ma wyglądać Twoja biznesowa codzienność?

Niejedną historię z serii „biznesowe wyobrażenia vs. rzeczywistość” mogłabym tu opowiedzieć. Rozjazd pomiędzy tym jak sobie wyobrażacie działania we własnej firmie, a tym jak one potem wyglądają potrafi być ogromny.

Dlatego chciałabym Cię gorąco zachęcić, by na początku przygody z własnym biznesem określić jak chcesz by wyglądał Twój dzień, tydzień, miesiąc, rok (możesz iść dalej jeśli chcesz). I zderzać Twoje biznesowe decyzje z tą wizją.

Czy jeśli upierasz się przy tym by wszystko robić samemu, masz szanse na jakiekolwiek wakacje?

Czy wybrany przez Ciebie model biznesowy ma szanse dać Ci wolność? Czy może jednak zamieniasz zależność od etatu na zależność od siebie i swojego biznesu?

Jeśli na etapie pomysłów i planowania masz świadomość rozjazdu pomiędzy wyobrażeniami, a potencjalną rzeczywistością, dużo można zmienić i po prostu do Ciebie dostosować.

Liczenie w biznesie jest ważne

Bardzo ważne.

Decydując się na start z własnym biznesem, decydujesz się na dozgonną (do zgonu biznesu?) przyjaźń z arkuszem kalkulacyjnym.

Jeśli narazie podchodzisz do niego jak do jeża, to wiedz, że to jest normalne. Przysięgam, moje początki tej przyjaźni też były trudne…

Przygodę z liczeniem zacznij małymi krokami, od prostego dodawania. Najpierw gromadź biznesowe wydatki i zobacz ile ich jest. Potem wrzuć je do arkusza kalkulacyjnego Google (to powinno być bardzo proste) i zobacz ile (w uproszczonej wersji) kosztuje Cię Twój biznes. Potem dodasz biznesowe wpływy, potem może wkalkulujesz podatki i jakoś to popłynie 🙂

Podsumowując

Ten artykuł mógłby mieć zupełnie inną treść i zawierać zupełnie inne trzy podpunkty i też byłby prawdziwy. Ale od czegoś trzeba zacząć.

20 minut ćwiczenia o wartościach, nawyk refleksji na temat biznesowej codzienności i trochę dodawania. Takie trzy niewymagające rzeczy, o których trzeba pamiętać przy starcie z własnym biznesem wybrałam dla Was na początek tej przygody.

Bo wierzę, że w przedsiębiorczości tylko małe kroki nas uratują 🙂


Chcesz działać z własnym biznesem, ale nie wiesz od czego zacząć? Pobierz…

Jednostronicowy Biznesplan 👇🏼 #Autopromocja


Partner bloga #MarkaWłasna

BezBzdur.pl Tylko Świetne Książki