pomysly na biznes blog

Pomysły na biznes, który możesz zacząć od zaraz!

Opublikowano

przez

Ostatnia aktualizacja

Mam dziś dla Ciebie ciekawe (i aktualne!) pomysły na biznes, których realizację możesz zacząć od zaraz! Chcesz działać w biznesie, ale jeszcze nie wiesz, jaki kierunek obrać? Czytaj dalej!

Skąd taki post? Przecież, można by powiedzieć, że w wielu przypadkach zainteresowanie przedsiębiorczością zaczyna się właśnie od zidentyfikowania potrzeby, czyli de facto pomysłu?

Może i tak, ale czy te pomysły na własny biznes nie bywają wtedy skomplikowane, skierowane do wąskiej grupy docelowej lub wymagające dużych przygotowań do ich realizacji? A przecież jeśli np. dopiero zaczynasz albo chcesz rzucić etat i działać „na swoim”, lepiej zacząć od prostego pomysłu na biznes! Takiego, który można zacząć realizować w wolnym czasie i bez ponoszenia zbyt wielkich nakładów finansowych!

Jeśli ten rok zaczął się dla Ciebie postanowieniem „rzucę etat” albo „wreszcie uniezależnię się finansowo” to ten post jest zdecydowanie dla Ciebie!

pomysł na biznes

Dobry pomysł na biznes, który możesz zacząć od zaraz!

No to co? Zaczynamy listę konkretnych pomysłów! Jeśli szybko znajdziesz coś dla siebie lub masz już swoje pomysły na własny biznes, koniecznie dotrwaj do końca posta – mam tam ogłoszenie o pewnym miejscu, gdzie będziemy mogli pogadać o jego realizacji!

Zostań wirtualną asystentką (lub asystentem oczywiście!)

Rok temu pisałam tak: Jestem pewna, że niejeden bloger, YouTuber, coach czy inny freelancer dałby się pokroić za kogoś kto zajmie się zadaniami administracyjnymi np. przesiewaniem wiadomości z jego skrzynki mailowej, wklejaniem gotowych postów do WordPressa czy planowaniem social mediów! Ja sama korzystałam wtedy już od jakiegoś czasu z usług takiej osoby i byłam zachwycona efektami! Wreszcie miałam czas na to co robię najlepiej – na tworzenie treści – i nie musiałam zajmować się drobiazgami 🙂

Dziś wiem, że gdyby nie praca wirtualnych asystentek, wiele osób, które żyją z obecności online nie byłoby tam gdzie są i nie rozwijałoby się w tym tempie!

…lub oprzyj pomysł na biznes wkoło tego tematu.

Wirtualna asystentka to nie tylko zawód, który dynamicznie się rozwija, bo coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że potrzebuje pomocy w bieżących sprawach, to również nisza, którą możesz wykorzystać do swojego biznesu! Szkolenia skierowane do tej grupy, tworzenie narzędzi, grupy wsparcia i wiele innych – to tylko kilka pomysłów na biznes jakie możesz realizować w oparciu o ten rynek!

Usługi fotograficzne dla małych biznesów

Zwykle potrzebują one raptem dobrego zdjęcia profilowego, prostych zdjęć produktowych na białym tle, ewentualnie mini-sesji. Nie trzeba do tego NieWiemJakDobregoSprzętu ani SuperUmiejętnościJakDoŻurnala. Wystarczy dobre tło, światło i trochę umiejętnej edycji na komputerze.

Jeśli zdecydujesz się realizować ten pomysł na biznes, pamiętaj by włożyć trochę czasu w edukowanie swoich potencjalnych klientów o tym jak znacząco dobre zdjęcia mogą przełożyć się na zwiększenie sprzedaży!

Zapewniaj ekologiczne obiady domowe

Dla znudzonych garmażeryjnymi pierogami i kopytkami z marketu, które nie widziały ziemniaka w składzie. Zrobienie domowego obiadu jest naprawdę tak tanie (no może nie licząc dobrego mięsa), że nie rozumiem czemu producenci decydują się dodawać śmieciowe składniki zamiast np. prawdziwego jajka, sera czy ziemniaka…

Kto przerwie ten trend i dotrze do zainteresowanych klientów, ten ma zapewniony sukces niczym Pani Pierogarka 🙂

Pomysł na biznes dla duszy towarzystwa

Pomysł na firmę: Organizuj warsztaty tematyczne

Oczywiście na interesujący Cię temat 🙂 To nie tylko dobry pomysł na własny biznes, ale i świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Dlatego spokojnie możesz się tym zająć po godzinach swojej etatowej pracy! A jak już zyskasz biegłość w organizacji i będziesz wiedzieć, że dasz radę się z tego zajęcia utrzymać – porzucić swojego dotychczasowego pracodawcę bez strachu za co zapłacisz rachunki! Czyż nie brzmi to dobrze?

Ciekawy pomysł na biznes: Łącz ludzi przez spotkania networkingowe

Z jednej strony to taki rodzaj spotkań tematycznych, z drugiej jednak to, zupełnie osobna branża usług. Takich na które jest i będzie zapotrzebowanie tak długo, jak długo istnieją przedsiębiorcy.

Organizuj spotkania, na których prowadzący własne biznesy będą mogli poznać swoich przyszłych klientów, współpracowników czy po prostu ciekawe osoby. Osobiście uwielbiam takie inicjatywy i uważam, że nigdy ich dość!

Opieka nad zwierzakami pod nieobecność właścicieli – dobry pomysł na biznes!

To dla dusz towarzystwa, ale niekoniecznie ludzkiego 🙂 Wiem z własnego doświadczenia (jestem psiarą i kociarą bez umiaru i granic) jak trudne jest znalezienie odpowiedniej opieki dla swojego zwierzaka. A niestety czasem trzeba go z kimś zostawić…

Konkurencji w tej branży prawie nie ma, rynek jest ogromny, rekomendacje łatwe do zdobycia (na pewno znasz mnóstwo osób, którym możesz zaoferować bezpłatną pomoc w zamian za polecenia), a możliwości reklamy (np. Facebook, gabinety weterynaryjne) szerokie. Nic tylko łapać smycz w dłoń i rozwijać ten pomysł na biznes!

Pomysły na biznes dla introwertyków

Sposób na biznes: Prowadź profile w social mediach dla małych biznesów

Taka praca, od pracy asystentki, będzie różnić się ilością Twojej inwencji i kreatywności. Asystent programuje i zarządza tym co mu bloger czy freelancer przekaże, jeśli jednak zdecydujesz się specjalizować w prowadzeniu social mediów za małe biznesy, będziesz potrzebować wiedzy o social mediach. Tak by móc samemu coś zaprojektować, doradzić, przeprowadzić skuteczną kampanię!

Na szczęście nie jest to trudne, w sieci dostępne jest dużo darmowej wiedzy na ten temat – nic tylko się uczyć i rozwijać jako pomysł na własny biznes! 🙂

Wspieraj blogerów w pisaniu postów na ich blogi

Uwierz mi, jest miejsce na takie pomysły na biznes! Od pełnego ghostwritingu, czyli pisania artykułów za kogoś, tak by mógł potem podpisać je swoim nazwiskiem i opublikować (podobno to się naprawdę robi!), do zwyczajnego (i chyba bardziej popularnego i potrzebnego!) researchu, czyli wyszukiwaniu informacji do postów, czasem pomysłów na posty, chwytliwych tematów. Jest tu pole do popisu!

Dobry pomysł na biznes: Oferuj proste usługi graficzne (nawet w Canva!)

Nie musisz być mistrzem Photoshopa, by oferować małym biznesom pomoc w opracowaniu materiałów graficznych! Wystarczy, że wiesz co jest ładne, jakie grafiki działają (tego łatwo możesz nauczyć się z sieci) i są potrzebne oraz znasz proste narzędzie Canva. Dzięki temu możesz przygotowywać obrazy do umieszczenia w social mediach, na blogach, infografiki, prezentacje i… właściwie ta lista nie ma końca. Znów: niejeden bloger chętnie by swoje graficzne obowiązki wypełniane w Canva na kogoś zdelegował – szukaj klientów w tej grupie!

Montuj filmy np. vlogi na YouTube

Z doświadczenia wiem, że kręcenie vlogów to przyjemność, gorzej to potem złożyć w sensowny (i najlepiej dynamiczny film!). Nie żeby to było specjalnie trudne, raczej dość czasochłonne.

Podobają Ci się te pomysły na biznes? Poczekaj! Dalej mam jeszcze lepsze 🙂

Wykorzystaj swoją wiedzę – pomysły na biznes oparty o wiedzę

Załóż podcast

To jeszcze niepopularny, ale na pewno bardzo przyszłościowy sposób przekazywania wiedzy oraz zapewniania rozrywki. Nie wiesz co to podcast? To po prostu taka audycja, jak radiowa, ale nadawana online, w formie odcinków, które umieszcza się w sieci cyklicznie. Można by powiedzieć, że to taka analogia do blogowych postów, tylko w formie audio.

Jak już pisałam od kilku lat jestem wielką fanką podcastów i sama chciałabym z takowym wystartować – mam nadzieję, że uda się to już niedługo!

Spytasz jednak: gdzie tu biznes? Dokładnie w tym samym miejscu co w przypadku zarabiania na blogu. Od najprostszych sposobów jak znalezienie sponsorów na odcinki po emitowanie reklam, sprzedawanie własnych produktów itp.

Wyjątkowy pomysł na biznes: Bloguj

Po poprzednim punkcie, ten to właściwie formalność. Poza tym – znacie mnie. Uważam, że blog, podcast albo kanał na YouTube prowadzone z pasją to świetne pomysły na biznes. Trzeba tylko wybrać odpowiedni dla siebie temat 🙂 Żeby się w tym punkcie nie powtarzać, podrzucam linki do innych postów o blogowaniu, które już napisałam!

Kanał na YouTube

Nie lubisz pisać, wolisz gadać? Może się okazać, że to nawet lepiej dla Twojego biznesu! Pod warunkiem, że masz pomysł na format filmów i predyspozycje osobiste jak np. dobrą dykcję, charyzmę i coś do powiedzenia. Pomysłów na biznes, na to jak konkretnie zarobić na YouTube również szukaj w postach o blogowaniu 🙂

Tematyczny profil na Facebooku

Lepiej czujesz się w social mediach niż na WordPressie? Nic nie stoi na przeszkodzie, by dzielić się wiedzą, doświadczeniem czy umiejętnościami na Facebooku czy Instagramie! Tylko żeby te pomysły na biznes zmonetyzować i tak prędzej czy później będziesz potrzebować strony www…

Pomysł na firmę: Kursy online, Pisanie książek/ebooków itp.

Ten punkt oraz kolejny to bezpośrednie i chyba najbardziej oczywiste, a jednocześnie łatwe sposoby jak zmonetyzować swoją wiedzę. Szczególnie gdy ma się już grupę docelową zdobytą przez jedną z powyższych działalności!

Tworzenie tak zwanych „infoproduktów” (zbiorcze określenie na wszystkie produkty online, które szerzą wiedzę) to pomysł na biznes łatwo skalowalny (duży plus!), pozwalający osiągnąć spore zyski oraz mający potencjalne szanse na dochody pasywne. To naprawdę 3 duże plusy! Dołóżmy do tego fakt, że przekazywana wiedza zwykle łączy się z pasją i mamy przepis na przekształcenie hobby w prawdziwy biznes!

Pomysły na biznes ze smakiem

Ucz gotowania

Tak jak w przypadku organizowania warsztatów tematycznych, to świetny pomysł na biznes „po godzinach”. Oczywiście pod warunkiem, że umiesz cokolwiek ugotować 🙂 Jedna potrawa nie wystarczy, ale już zbiór potraw danej kuchni, która Cię pasjonuje np. włoskiej czy orientalnej powinien być ok!

Smaczny pomysł na biznes: Rób pierogi

Furorę w miejscowości gdzie mieszkają moi rodzice zrobiła Pani Pierogarka (jak to ja ją nazywam:))! Zaczynała od zamówień na święta dla znajomych, potem otworzyła malutką pierogarnię, gdzie był jeden stolik, a po pół roku musiała wynająć lokal obok, wyburzyć ścianę i dostawić stoliki, bo miała tylu klientów, że kolejka nie mieściła się w środku. Nie wspominając o tych co chcieli jeść na miejscu 🙂

Dziś właśnie tam kieruję pierwsze kroki po przylocie do Polski! I nie jestem jedyna, wielbicieli pierogów w naszym kraju nie brakuje!

Handluj

Dobry pomysł na biznes: Załóż charity shop

To nie do końca pomysł na biznes i zarobienie na nowy samochód, za to dla organizacji charytatywnych to świetna alternatywa dla proszenia o darowizny!

Żeby zacząć od zaraz potrzebujesz: ogłosić zbiórkę niepotrzebnych ubrań i innych rzeczy wśród znajomych, posegregować je, odświeżyć, ogłosić kiermasz, sprzedać (nawet za drobne kwoty – grosz do grosza a będzie kokosza jak to mówiła kiedyś znana reklama), a potem przekazać na wybrany cel charytatywny.

Następny krok – stały sklep. Coś jak second-hand tylko z tą różnicą, że oprócz „za zakupy”, można tam wpaść i oddać zalegające w domu rzeczy (czyli Twój przyszły towar!).

Wykorzystaj swój gust

Home staging

Czyli odpowiednie „ustawianie” mieszkań pod sprzedaż – sprzątanie, korzystne ustawianie mebli, wypożyczanie gadżetów oraz w końcu robienie odpowiednich zdjęć przedstawiających nieruchomość w korzystnym świetle. Coś w Polsce niepopularnego, a moim zdaniem bardzo potrzebnego. Bo o ile łatwiej byłoby sprzedać mieszkanie, w którym zamiast szpargałów poprzedniego lokatora (szczególnie jeśli była nim babcia lub ktoś kto nie remontował go od dekad), widać potencjał?

Ten pomysł na biznes nie wymaga inwestowania większych nakładów finansowych na początku, o ile jakichkolwiek. Jeśli czujesz, że masz zacięcie do urządzania wnętrz, możesz zacząć od zaraz!

Personal shopper – pośrednik w zakupach (np. w zagranicznych sklepach etc.)

Mimo, że polska scena szopingowa (że tak ja ujmę) jest już bardzo rozwinięta i na naszym rynku dostępne jest naprawdę wiele marek, nadal jeszcze więcej, szczególnie nowości, nie ma. Poza tym, zawsze znajdą się perełki, które jak się chce to TRZEBA sprowadzić z drugiego końca świata np. syrop klonowy z Kanady :), kupić na aukcji rzeczy używanych (np. zegarki) lub po prostu znaleźć, bo kolekcja się wyprzedała.

Możesz pomyśleć, że potrzeba korzystania z takich usług to wymysł bogaczy, ale uwierz mi – w związku z tym, że mieszkam za granicą (najpierw w Londynie, teraz w Abu Dhabi) i prowadzę blog, więc ludzie mnie znają, całkiem często dostaję maile z prośbą o pomoc w zakupach. Ja! Zupełnie obcy człowiek, który z zakupami nie ma nic wspólnego 🙂

I z drugiej strony – sama chętnie bym jakieś zakupy zleciła, bo nie mam czasu ani ochoty szperać pół roku w Internecie z poszukiwaniu danej rzeczy…

Barierą wejścia na rynek z tym pomysłem na biznes jest chyba tylko znalezienie klienta!

Pomysł na firmę: Dawaj drugie życie starym meblom

Uwielbiam pomysły na biznes, które mają w sobie element odnawiania lub ratowania zepsutych przedmiotów! Znów przykład z prawdziwego życia – moja mama dostała od koleżanki niepotrzebne fotele w starym stylu, bardzo zniszczone. Tymczasowo postawiła je u siebie w pracy (prowadzi salon z dekoracjami tekstylnymi) i o nich zapomniała. Kilka dni później jedna z klientek zachwyciła się nimi i spytała czy może je… kupić! Okazało się, że ta Pani zajmuje się renowacją mebli i ich późniejszą sprzedażą! Moja mama początkowo sama chciała je odnowić, bo to dość proste zadanie, szczególnie, że jego większą część się i tak komuś deleguje. Nie miała jednak na to czasu, ale nie miała też serca zarabiać na ich sprzedaży. Dlatego zaproponowała swojej klientce, że da jej te fotele, jeśli ona da jej jeden z odnowionych. I tak, kilka tygodni później, stała się właścicielką super stylowego mebla!

Ta historia jest trochę przydługa i nie uzasadnia czemu biznes renowacji mebli jest dobry, ale już tłumaczę! Przy okazji moja mama dowiedziała się, że na takie meble jest bardzo dużo chętnych, również za granicą! Szczególnie jeśli mogą oddać stary mebel i odebrać go w stanie „jak nowy” i to spersonalizowany! A tak jak wcześniej wspomniałam, nie trzeba do tego większych umiejętności, bo dużą część procesu i tak się deleguje 🙂 Dostęp do starych mebli też wcale nie jest trudny, możesz więc sprawdzić ten pomysł na biznes i zacząć jego realizację od zaraz!

Proste prace pomysłem na biznes?

Sprzątanie

Nawet nie wiecie jak trudno znaleźć kogoś zaufanego do pomocy w ogarnianiu mieszkania! Wiadomo, że nie jest to może praca marzeń, ale łatwo ją zacząć od zaraz (popytaj tylko znajomych czy w ich rodzinie ktoś nie potrzebuje takiej pomocy! Gwarantuję, że zgłosi się więcej osób niż Ci się wydaje) i jeszcze łatwiej przekształcić w regularną firmę, w której na pewnym etapie zamiast Ciebie będą pracować Twoi pracownicy.

Pewnie nie będziesz wtedy tani, ale uważam, że akurat w kwestii sprzątania najważniejsze jest zaufanie i rekomendacje, cena jest tu drugorzędna. Wręcz zbyt niska może odstraszać!

Opieka nad dziećmi

Proste i popularne. Ale wystarczy dodać jakiś przymiotnik np. artystyczna opieka nad dziećmi, opieka w nurcie Montesorri, edukacyjna, z nauką gotowania i już mamy oryginalne pomysły na biznes!

Research na zamówienie

Zebranie informacji to zawsze duża część każdej pracy umysłowej. Jednocześnie łatwo to zadanie zdelegować na kogoś innego, tylko na kogo? Może to Twoja nisza?


Na koniec pamiętaj! Tak na prawdę nie liczy się sam pomysł na biznes, tylko jego wykonanie 🙂 Nie tylko w rozumieniu „jak go zrealizujesz”, ale i to CZY zrealizujesz go w ogóle – od początku do końca.

Na sukces składa się praca, determinacja, Twój dobry gust oraz 100 innych rzeczy. Także nie przejmuj się, że ktoś juz realizuje Twój pomysł! Ty po prostu zrób go lepiej 🙂

Zdjęcie główne autorstwa oh.storytellers2