przedsiębiorczy mindset w biznesie

Mindset w biznesie. Wszyscy o nim mówią, ale czy wiesz, co to jest?

Opublikowano

przez

Ostatnia aktualizacja

Mindset to jedno z najmodniejszych słów w świecie biznesu. Używa się go na konferencjach, w książkach, na Instagramie. „Musisz mieć odpowiedni mindset!”, „Bez właściwego mindsetu nie osiągniesz sukcesu!” – brzmi znajomo?

Ale co ten „mindset” właściwie oznacza? Czy przedsiębiorczy mindset to jakaś tajemna supermoc, z którą trzeba się urodzić? A może to coś, co można wypracować? I co najważniejsze – czy ten cały mindset faktycznie ma aż tak duży wpływ na powodzenie Twoich biznesowych akcji?

W tym artykule poszukamy odpowiedzi na te pytania i, co najważniejsze, pokażę Ci, jak możesz rozwijać swój przedsiębiorczy mindset!

Mindset w biznesie. Wszyscy o nim mówią, ale czy naprawdę wiesz, co to jest?

Zanim przejdziemy do konkretów, ustalmy, że tak samo rozumiemy kluczowe w tym temacie pojęcia.

Co to znaczy „mindset”?

Jak pewnie się domyślasz, nie jest to słowo występujące w języku polskim. Mindset pochodzi z języka angielskiego i możemy je na nasze przetłumaczyć jako “mentalność”. To z kolei według słownika języka polskiego PWN:

Mentalność – swoisty dla kogoś sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości1

Można powiedzieć, że mentalność to takie okulary, przez które postrzegamy świat.

Czym wobec tego jest przedsiębiorczy mindset?

Przedsiębiorczy mindset to nic innego jak sposób myślenia i postrzegania biznesowej rzeczywistości.

To podejście do życia i działania, zestaw przekonań, nawyków i innych życiowych składników, które pomagają realizować przedsiębiorcze cele.

Możliwe, że właśnie zauważyłaś czy zauważyłeś jak przeskoczyłam z pojęcia mindset w biznesie na przedsiębiorczy mindset. To mój świadomy zabieg, który ma na celu bezboleśnie przeprowadzić Cię w stronę mniej ekscytująco brzmiącego, ale ważniejszego pojęcia. Czytaj dalej, zaraz wszystko wyjaśnię!

Czy przedsiębiorczy mindset to pozytywna cecha?

Śmiem powiedzieć, że tak. Głównie dlatego, że przedsiębiorczość to, poza innymi znaczeniami, synonim zaradności. Poza tym, jak zaraz zobaczysz, elementy przedsiębiorczego mindsetu to same pozytywne cechy.

Czy wszyscy przedsiębiorcy posiadają przedsiębiorczy mindset?

No właśnie niekoniecznie i dlatego powstał ten artykuł. Czasem zabieramy się za biznes, podczas gdy nasz mindset jest taki, że bardziej przeszkadza, niż pomaga.

Wszelkie negatywne przekonania typu: „bogaty = złodziej”, „nikogo nie obchodzi moje zdanie”, „sprzedaż to wyciąganie od ludzi pieniędzy” i tym podobne są obecne w głowach wielu przedsiębiorców!!

Ale! W przedsiębiorczym mindsecie nie ma dla nich miejsca.

Mindset przedsiębiorcy to co innego niż przedsiębiorczy mindset.

To ten drugi jest pożądanym zestawem cech, które ułatwiają biznesowe działania!

Mindset przedsiębiorcy: każdy przedsiębiorca ma mindset taki jaki ma.

Mindset przedsiębiorczy: pozytywny, ułatwiający biznesowe działania. Zawiera elementy z listy poniżej.

Przedsiębiorczy mindset pomaga realizować biznesowe cele! Dlatego jest to bardzo ważny fundament każdego biznesu i warto rozwijać u siebie przedsiębiorcze nastawienie.

Elementy przedsiębiorczego mindsetu

Wreszcie! Docieramy do kluczowej kwestii. Co się w tym przedsiębiorczym mindsecie tak naprawdę mieści.

Kolejność losowa

  • Proaktywność. Nie czekam na okazję, biorę sprawy w swoje ręce.
  • Inicjatywa. Podejmuję działanie jako pierwsza osoba. Nie czekam na wytyczenie kierunku lub zezwolenie osób z zewnątrz.
  • Otwartość na nowości.
  • Nieustanne uczenie się.
  • Ciągle rozwijam się i szkolę, poszukuję wiedzy i dróg rozwoju umiejętności.
  • Growth mindset. Wierzę, że moje zdolności są rozwijalne przez naukę, praktykę i doświadczenie.
  • Orientacja na cele i ich realizowanie.
  • Pozytywne nastawienie psychiczne.
  • Pozytywny wewnętrzny dialog. Jestem dla siebie wsparciem. Moja samokrytyka jets konstruktywna. Mam zdolność do konfrontacji z wątpliwościami co do siebie.
  • Odporność psychiczna (rezyliencja). Po trudnych momentach podnoszę się i działam dalej.
  • Wewnętrzna motywacja i determinacja.
  • Samoświadomość.
  • Otwartość na ryzyko.
  • Akceptuję ryzyko i nim zarządzam.
  • Tolerancja niepewności. Daję radę funkcjonować w warunkach niepewności. Niepewność mnie nie zatrzymuje.
  • Skłonność do eksperymentów.
  • Odpowiedzialność.
  • Kreatywne myślenie.
  • Skłonność do współpracy z ludźmi. Wiem, że umiejętność budowania i utrzymywania relacji jest kluczowa dla sukcesu wszelkiego rodzaju przedsięwzięć. Przecież sam/a całej roboty nie zrobisz! 🙂
  • Umiejętności komunikacyjne. Umiem jasno i efektywnie formułować swoje myśli i pomysły.
  • Dbanie o siebie. Wiem, że jestem fundamentem mojego biznesu. Zaspokajam swoje potrzeby. Dbam o swoje zdrowie i energię. (Bardzo ważne!!)

Czy bez tych cech można z sukcesem działać w biznesie?

Oczywiście! Mało kto ma je wszystkie! Warto być jednak świadomym jakie mamy ewentualnie pola do rozwoju i nad mini pracować 🙂

Podsumowanie

Czasem moje artykuły bywają sztywne – pełne definicji i suchych faktów – i nie do końca się z tym dobrze czuję. A potem rozmawiam z ludźmi i często okazuje się, że bardzo różnie rozumiemy podstawowe pojęcia. Właśnie dlatego postanowiłam, że niezależnie od tego, jak formalnie brzmią niektóre wpisy – np. jak ten o definicji przedsiębiorczości – będę je publikować. Bo są po prostu potrzebne.

Celem tego artykułu było skłonienie Cię do refleksji – nad tym, jak możesz pracować nad sobą, żeby Twój biznes (ten, który już prowadzisz lub ten, który dopiero planujesz) działał jeszcze lepiej. Bo czasem problem nie tkwi w braku wiedzy czy umiejętności, ale w nastawieniu osoby, która biznes prowadzi.

I chcę tutaj jasno podkreślić – nie jestem żadnym wyjątkiem. Wiele razy łapałam się na przedziwnych przekonaniach dotyczących różnych aspektów prowadzenia biznesu. Niektóre punkty z powyższej listy nadal są dla mnie wyzwaniem! Uważam jednak, że świadomość własnych „braków” to pół sukcesu! I tym pozytywnym akcentem, zakończmy temat przedsiębiorczego mindsetu.

Trzymam kciuki za Twoje sukcesy!

  1. https://sjp.pwn.pl/sjp/mentalnosc;2482368.html ↩︎

Podaj ten artykuł dalej